Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Znajduje się w górach Karkonoszy i ma wysokość 846 metrów n.p.m. Jest to obszar ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wodospad Kamieńczyka składa się z trzech kaskad o łącznej wysokości 27 metrów. Spada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, który ma około 100 metrów długości. Jego skalne pionowe ściany osiągają od 20 do 30 metrów wysokości, a szerokość w niektórych miejscach nie przekracza 4 metrów. Pod środkową kaskadą wodospadu znajduje się niewielka jaskinia o nazwie „Złota Jama”.

Można podziwiać Wodospad Kamieńczyka zarówno z góry, jak i z dołu. Zwiedzanie samego wodospadu nie trwa długo, a czas, który zechcemy na to poświęcić, zależy tylko od nas. Na samym dole, w okresie letnim, można spotkać bernardyna czekającego na turystów chętnych zrobić sobie z nim zdjęcie.

Zwiedzanie Wodospadu Kamieńczyka

Zwiedzanie Wodospadu Kamieńczyka może różnić się w zależności od indywidualnych preferencji i tempa. Na zwiedzanie Wodospadu Kamieńczyka warto przeznaczyć około godziny czasu. Zwiedzanie samego wodospadu można podziwiać w stosunkowo krótkim czasie. Wystarczy kilka minut, aby podejść do punktu widokowego i podziwiać piękno spadającej wody. Jeśli jesteś pośpiechu, możesz ograniczyć się tylko do tego. Zwiedzanie Wąwozu Kamieńczyka w którym znajduje się wodospad, ma około 100 metrów długości. Aby dokładniej przyjrzeć się otaczającym go krajobrazom przejście wąwozem może zająć wtedy około 30-40 minut

Opłaty za wstęp do Wąwozu Kamieńczyka wynoszą:

– bilety jednorazowe: 12 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy),
– bilety jednorazowe dla uczestników grup z uprawnionym przewodnikiem: 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy),
– dzieci w wieku do lat 7 oraz członkowie rodziny wielodzietnej posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny są zwolnieni z opłat.

W wakacje gardziel Wodospadu Kamieńczyka można zwiedzać od godziny 9:00 do 18:00

Jak dotrzeć do Wodospadu Kamieńczyka?

Do wodospadu można dojechać samochodem z Wrocławia autostradą A4 w kierunku Jeleniej Góry, a stamtąd w kierunku Karpacza. W Karpaczu znajdują się już oznaczenia prowadzące do Wodospadu Kamieńczyka. Komunikacją publiczną czyli pociągiem lub autobusem można dojechać do Jeleniej Góry. Na dworcu w Jeleniej można przesiąść się na autobus lub Bus do Karpacza

Wodospad Kamieńczyka jest popularnym miejscem turystycznym, więc warto sprawdzić godziny otwarcia i dostępność parkingów.

Fascynująca historia Wodospadu Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższy w polskich Sudetach, o wysokości 27 metrów, jest najwyższym wodospadem w polskiej części Karkonoszy. Znajduje się na trasie ze Szklarskiej Poręby na grzbiet główny Karkonoszy. Dawniej miał status pomnika przyrody, a obecnie jest to obszar ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jedna z najbardziej znanych legend mówi o tragicznej miłości rusałki do śmiertelnika. Według tej opowieści, rusałka o imieniu Łabudka zakochała się w zwykłym śmiertelniku – Kamieńczyku Broniszu. Mimo ostrzeżeń swoich sióstr, Łabudka oddała ukochanemu cały swój skarb, aby ten mógł sprzedać go i sfinansować leczenie swojej chorej matki. Kamieńczyk Bronisz obiecał wrócić do rusałki, jednak po wielu dniach nie powrócił. Zaniepokojona Łabudka wyruszyła na poszukiwania i, poruszając się nad przepaścią, ujrzała ciało swojego ukochanego. Przerażona widokiem, poślizgnęła się na wilgotnym kamieniu i spadła, ginąc obok mężczyzny. Mówi się, że Wodospad Kamieńczyka został zasilony łzami siedmiu rusałek, które opłakiwały śmierć swojej siostry.

Inna legenda wiąże się z tajemniczym wejściem do podziemi, które znajduje się tuż obok wodospadu. Opowiada ona o starym pustelniku, który był opiekunem tego miejsca i chronił je przed ludźmi, chcącymi wykorzystać jego piękno dla własnych korzyści. Pewnego dnia do pustelnika przyszedł młody rycerz, prosząc o pomoc w zdobyciu serca ukochanej. Pustelnik podarował mu kryształową wodę z wodospadu, mającą moc sprawić, że kochanka odwzajemni uczucia rycerza. Ta historia świadczy o magicznych właściwościach wodospadu.

Wodospad Kamieńczyka można zwiedzać, korzystając z stalowych podestów umocowanych do lewej ściany Wąwozu Kamieńczyka. Każdy zwiedzający otrzymuje wypożyczony kask, który chroni przed okruchami skalnymi. W okolicy znajdują się schroniska “Kamieńczyk” i “Szałas Sielanka”, z których również można podziwiać wodospad. Szlaki turystyczne prowadzą do tego malowniczego miejsca, a widoki są naprawdę niezapomniane.